sobota, 25 maja 2013

Etykiety bez tajemnic- nieobowiązkowe oznaczenia na etykietach kosmetyków


Cześć :)
Dzisiaj przychodzę do was z drugą częścią związaną z symbolami znajdującymi się na etykietach kosmetyków.
Post ten poświęcony będzie NIEOBOWIĄZKOWYM oznaczeniom kosmetycznych etykiet.

Zaczynajmy :)


Symbol UVA


Symbol stosowany tylko na opakowaniach kosmetyków ochrony przeciwsłonecznej.
Produkt oznakowany tym symbolem spełnia zalecenia Komisji Europejskiej w zakresie skuteczności ochrony przed promieniowaniem UVA. Obecnie wszystkie kosmetyki przeciwsłoneczne muszą spełniać zalecenia w zakresie ochrony przed UVA. Kosmetyki promieniochronne powinny być czytelnie etykietowane i zawierać informację dotyczącą stopnia ochrony jak również informację o szczególnym postępowaniu, aby zapewnić optymalną ochronę.


Symbol "zielony punkt"
Znak „zielony punkt” – znak handlowy, oznacza, że producent ma podpisaną umowę z organizacją odzysku, która jednocześnie posiada licencję na używanie tego znaku. W Polsce jest to tylko jedna organizacja odzysku – Rekopol. Znak ten często niesłusznie kojarzony jest z możliwością recyklingu opakowania.
Wszyscy producenci kosmetyków mają obowiązek recyklingu opakowań, ewentualnie wnoszenia tzw. opłaty produktowej za niewykonanie tego obowiązku.
Symbol może pojawić się również na żywności, odzieży czy innym produkcie.


Nie testowane na zwierzętach
Oznacza, że producent, jak również jego dostawcy, nie wykonywali oraz nie zlecali wykonania testów danego kosmetyku ani jego poszczególnych składników na zwierzętach. Uwaga! W obowiązujących przepisach istnieje CAŁKOWITY zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach, dlatego znak ten jest coraz rzadziej stosowany przez producentów.
Znak nie jest regulowany żadnym aktem prawnym i może mieć różny kształt.

Znak literki e
Znak „e” umieszcza się na wszystkich towarach paczkowanych, nie tylko kosmetykach. Oznacza gwarancję firmy paczkującej towar, że podczas paczkowania produktów stosowano system kontroli wewnętrznej ilości towaru paczkowanego (producent skorzystał z uznaniowego standardowego systemu kontroli wagi lub objętości na etapie produkcyjnym [g] lub [ml]).


Symbol „odwrócony epsilon" 


Znak „odwrócony epsilon” odnosi się do opakowania - oznacza butelkę o określonej pojemności. Dotyczy produktów aerozolowych i jest gwarancją spełnienia polskich i europejskich wymagań stawianych tego typu wyrobom.


Oznakowanie materiałuOznakowanie materiału, z którego wykonano opakowanie. Pokazany symbol oznacza, że opakowanie wykonano z aluminium. lub np.

Oznakowanie materiału, z którego wykonano opakowanie. Pokazany symbol oznacza, że opakowanie wykonano z politereftalanu etylenu (PET).
Inne skróty, które mogą wystąpić na opakowaniach to np. LDPE (low density polyethylene), HDPE (high density polyethylene).


Człowiek wrzucający opakowanie do koszaSymbol ,,dbaj o czystość" oznacza, że po zużyciu produktu opakowanie należy wyrzucić do odpowiedniego kosza,  gdyż przeznaczone jest do odzysku (powtórnego wykorzystania).


Kula ziemska
Oznaczenie produktu nie zawierającego freonów i halonów, czyli produktu bezpiecznego dla warstwy ozonowej  (Ozon Friendly, Ozon Freundlich, ohne FCKW, CFC free). Znak ten obecnie stosowany jest coraz rzadziej, ponieważ, w dostępnych aerozolach nie wolno już w ogóle stosować freonów, zostały one zakazane. Obecnie zastępowane są najczęściej mieszaniną propanu i butanu.


Symbol Stokrotki (Margerytka)
"Kwiat Europejski”, zwany też margerytką Unii Europejskiej (Eco Label) to znak nadawany towarom, których proces produkcji i użytkowania jest przyjazny środowisku. Europejski ekoznaczek jest przyznawany produktom, które spełniają zestaw rygorystycznych ekologicznych wymagań. Podczas ewaluacji brane są pod uwagę wszystkie aspekty życia produktu, od jego produkcji i wykorzystania po ewentualną utylizację. Analizowane też jest opakowanie - w przypadkach, gdy jest integralnie związane z produktem, tak jak przy detergentach do prania. 


Recykling


  lubZnak oznaczający możliwość powtórnego przetworzenia opakowania (recyklingu), nazywany pętlą Mobiusa. Wizerunek trzech strzałek w kształcie trójkąta z owalnymi krawędziami występuje na produktach z plastiku, papieru, metali i innych materiałów, który mogą być przetworzone. Znak ten, w różnych wersjach,  jest umieszczany także na pojemnikach na recykling, oraz w różnych miejscach związanych z recyklingiem.


Zrobiony z odpadów
Koło wokół trzech strzałek oznacza, że produkt jest zrobiony z materiałów z odzysku. Znak ten najczęściej spotyka się na papierze i kartonie. Czasami jest podane ile produkt zawiera materiałów z recyklingu w formie liczby procent wewnątrz strzałek. W innych wersjach, czarne strzałki na białym tle wskazują, że produkt jest zrobiony z połączenia materiałów nowych i z odzysku, a białe na czarnym to rzecz w 100% z recyklingu. 


Znak kosmetyku naturalnego

1.

Znak kosmetyku naturalnego przyznawany odpłatnie przez niemiecką organizację BDIH. Oznacza, że produkt spełnia kryteria BDIH w zakresie składu i produkcji kosmetyków naturalnych.
 
2.
                                                 
Znak kosmetyku naturalnego lub organicznego przyznawany odpłatnie przez organizację International Natural & Organic Cosmetics Association. Oznacza, że produkt spełnia kryteria NaTrue w zakresie składu i produkcji kosmetyków naturalnych i organicznych.

3.

Polski Eko-znak
Przyznawany jest przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. Certyfikat na zastrzeżony przez PCBC znak ekologiczny mogą otrzymać "wyroby krajowe i zagraniczne nie powodujące negatywnych skutków dla środowiska". Podstawą do jego przyznania  są wyniki badań potwierdzających zgodność z kryteriami dotyczącymi aspektów ekologicznych i zdrowotnych, oraz z przepisami prawnymi.


Znak kosmetyku ekologicznegoZnak kosmetyku ekologicznego lub bio-kosmetyku przyznawany odpłatnie przez francuską organizację ECOCERT. Oznacza, że produkt spełnia kryteria ECOCERT w zakresie składu i produkcji kosmetyków ekologicznych i bio-kosmetyków.


Znak kosmetyku organicznego 
Znak produktu organicznego, przyznawany odpłatnie przez brytyjską organizację The Soil Association. Oznacza, że kosmetyk spełnia kryteria organizacji dla kosmetyków organicznych.


Myślę, że przedstawiłam wam chyba wszystkie ważne nieobowiązkowe oznaczenia, które możecie znaleźć na etykietach kosmetycznych. Mam nadzieję, że ten post w jakikolwiek sposób się wam przyda i poszerzy waszą wiedzę :)

Większość informacji i zdjęć została zaczerpnięta ze strony kosmopedia.org,

5 komentarzy:

 1. też przygotowałam taki post ale nie będę Cię dublować

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za to możesz się na moim wzorować :) Pozwalam :)

   Usuń
 2. Nie wiedziałam o zanczeniu kilku symboli. Człowiek uczy się przez całe życie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydatny i wartościowy post :-) Dobrze dowiedziec sie nowych rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy post :) obserwuję :)

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...