piątek, 22 lutego 2013

Substancje zawarte w kosmetykach- część V


Hej :)
Na dziś przygotowałam dla was kolejną część dotyczącą składników kosmetycznych.
Mam nadzieję, że przyjemnie będzie się wam ją czytało :)


Zielonym kolorem oznaczyłam substancje, które nie są szkodliwe lub są neutralne dla naszej skóry i włosów.
Czerwonym kolorem zaznaczyłam substancje negatywnie działające na nasz organizm.


LIMONENE

Nazwa chemiczna: 4-izopropenylo-1-metylocykloheksen
Nazwa zwyczajowa: Limonen





To jednopierścieniowy węglowodór terpenowy. Jest bezbarwną cieczą o temperaturze wrzenia 178oC. Imituje zapach skórki cytrynowej (znajduje się głównie w jej skórce), występuje w olejku eterycznym cytrynowym, kminkowym i pomarańczowym. W przemyśle stosowany jest w wysokich stężeniach jako środek odtłuszczający i czyszczący, czy rozpuszczalnik w farbach. 








Stanowi dodatek smakowy do produktów spożywczych a w kosmetyce – głównie jako składnik kompozycji zapachowych (stężenie 0,005 – 2%).
Znajduje się na liście potencjalnych alergenów (zwłaszcza utleniona forma limonenu może powodować reakcje alergiczne). Niestety jednocześnie jest czynnikiem drażniącym skórę i oczy, a także groźnym dla środowiska (zwłaszcza dla ryb).
Związek ten musi być uwzględniony na liście składników (INCI), dopiero przy stężeniu przekraczającym 0,001 % (w kosmetykach niespłukiwanych) lub 0,01 % (w spłukiwanych).








MELALEUCA ALTERNIFOLIA (TEA TREE) EXTRACT


To ekstrakt z drzewa herbacianego, czyli nic innego jak olejek z liści tego drzewa.





Wykazuje on działanie antyseptyczne, antybakteryjne, antywirusowe, przeciwgrzybicze oraz działa łagodząco i przeciwzapalnie. Polecany jest w przypadku cery tłustej, trądzikowej oraz przy skłonnościach do wyprysków, podrażnień i stanów zapalnych skóry. Olejek drzewa herbacianego nadaje się do pielęgnacji zarówno skóry normalnej, ale w szczególności problematycznej: skóry szarej, źle ukrwionej, wrażliwej, trądzikowej, skłonnej do zaskórników, czyraków i ropni. Pomaga w pielęgnacji skóry wrażliwej i suchej. Dobrze wnika w skórę, przy czym nie powoduje uszkodzenia tkanki. Posiada właściwości znieczulające i uśmierzające w przypadku ran, oparzeń i owrzodzeń. Skuteczny w przypadku łojotoku, łupieżu, łuszczycy, trądziku, grzybic, paradontozy, infekcji jamy ustnej, itp. Przyspiesza gojenie opryszczki. Nadaje się do inhalacji przy katarze i zapaleniu górnych dróg oddechowych. Zapach olejku działa na organizm uspokajająco, łagodzi zdenerwowanie i napięcie.




Składniki olejku z drzewa herbacianego:
Zawartość terpinen-4-ol - powyżej 30%, cyneol poniżej 5%.







W kosmetyce stosowany głównie w preparatach przeciwłupieżowych oraz w kremach antyseptycznych, dezodorantach, mydłach, zasypkach.
Produkty te m.in. łagodzą skórę uszkodzoną przez szkodliwy wpływ środowiska i promieni słonecznych, przez co przyczyniają się do zwolnienia procesów starzenia się skóry.
Produkty z olejkiem przeznaczone do pielęgnacji stóp działają profilaktycznie, zapobiegając powstawaniu przykrego zapachu, odświeżają i odżywiają, przynosząc ulgę zmęczonym stopom. Olejek drzewa herbacianego doskonale spełnia swoje zadanie w preparatach do pielęgnacji włosów. Pomaga zapobiegać łupieżowi, wspomaga ukrwienie skóry, wzmacnia włosy i nadaje i połysk.









HEXYL CINNAMAL

Nazwa chemiczna: 2-benzylidenooktanal
Nazwa zwyczajowa: Aldehyd heksylocynamonowy
Inne nazwy: cinnamaldehyde, aldehyd cynamonowy
Hexyl cinnimal- Pochodna cinnamal, czyli aldehydu cynamonowego. Składnik kompozycji zapachowych, naturalnego pochodzenia, pełniący funkcję perfumującą lub maskującą zapachy innych składników. W kosmetykach bardzo przypomina woń jaśminu, dlatego wykorzystywany jest również do produkcji perfum.
Jest on również alergenem i substancją drażniącą w wysokich stężeniach. Związek ten musi być uwzględniony na liście składników (INCI), dopiero przy stężeniu przekraczającym 0,001 % (w kosmetykach niespłukiwanych) lub 0,01 % (w spłukiwanych). Brak jego obecności na etykiecie nie oznacza, że nie występuje w kosmetyku w śladowych ilościach i nie będzie oddziaływał na wrażliwą, skłonną do alergii skórę.






Mam nadzieję, że kolejny post z serii "Substancje zawarte w kosmetykach" znów wam coś przybliżył :)

Zdjęcia pochodzą z grafiki Google

3 komentarze:

  1. super bardzo przydatne informacje.bede do ciebie zagladac ;)

    obserwuje i pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Przyznam szczerze, że rzadko kiedy patrzę na skład kosmetyków. Chyba czas to zmienić :)

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...