piątek, 26 kwietnia 2013

Etykiety bez tajemnic- obowiązkowe oznaczenia na etykietach kosmetyków


Na szczęście kryzys w dodawaniu zdjęć został już zażegnany, więc mogę tworzyć kolejne posty :)

Ile z was zastanawiało się nad tym, co oznaczają te wszystkie rysunki na etykietach kosmetyków? Po co one w ogóle są? Dzisiaj się o tym dowiecie :)


Otwarty słoiczek:


 
Symbol otwartego słoiczka (tzw. PAO - Period After Opening – czas po otwarciu) określa ilość miesięcy bezpiecznego używania kosmetyku od pierwszego otwarcia opakowania. Chodzi mi tutaj o zdjęcie np. aluminiowego zabezpieczenia lub odkręcenia pokrywki.
Wewnątrz symbolu zawsze podana jest cyfra wyrażająca ilość miesięcy bezpiecznego stosowania (np. 12M, 6M).

Gdy brak tego oznaczenia?
Pewne produkty nie wymagają podania „okresu trwałości po otwarciu”, ponieważ nie zachodzi ryzyko pogorszenia ich bezpieczeństwa zdrowotnego po otwarciu opakowania. Są to m.in.: produkty jednorazowe, próbki jednokrotnego użycia; aerozole; produkty, w których ze względu na skład nie mogą rozwijać się mikroorganizmy, np. produkty o dużej zawartości alkoholu (wody toaletowe, niektóre dezodoranty czy płyny po goleniu) lub o małej zawartości wody (np. szminki do ust).


Ręka na książce  Symbol „ręki na książce” oznacza, że na dołączonej do kosmetyku ulotce, taśmie lub kartce zawarte są przez producenta dodatkowe, ważne informacje. Symbol jest stosowany, gdy na opakowaniach wewnętrznym i zewnętrznym brakuje miejsca na umieszczenie wszystkich ważnych informacji. Natomiast jeśli na ulotce znajdują się jakieś informacje, które są obowiązkowe, ale nie mieszczą się na opakowaniu np. dotyczące składu, zastosowania oraz ewentualnych ostrzeżeń związanych z jego stosowaniem, umieszczenie tego symbolu jest obowiązkowe.


Odwrócona literka E 

lub


Stosowany tylko na opakowaniach aerozoli – oznacza zgodność z obowiązującym ustawodawstwem.


Symbol ,,płomienia"


Symbol obowiązkowy na opakowaniach aerozoli, występuje nie tylko na kosmetykach. Znak stosowany na opakowaniach wyrobów aerozolowych. Wymagany dla wszystkich produktów łatwopalnych oraz dla wyrobów aerozolowych. Produkty skrajnie łatwopalne oznacza się dodatkowo oznaczeniem „F+”.


Symbol 303


Symbol obowiązkowy na opakowaniach aerozoli, występuje nie tylko na kosmetykach.
Znak stosowany na opakowaniach wyrobów aerozolowych (lakiery do włosów, dezodoranty). Oznacza całkowitą pojemność opakowania podaną w mililitrach.


Tak oto przedstawiają się symbole OBOWIĄZKOWE znajdujące się na etykietach kosmetyków. Mam nadzieję, że post okaże się dla was przydatny :) Za niedługo opublikuję kolejną część z oznaczeniami, które mogą lecz nie muszą znajdować się na etykietach: są to symbole nieobowiązkowe.

Większość informacji i zdjęć została zaczerpnięta ze strony kosmopedia.org

7 komentarzy:

 1. Właśnie te oznaczenia były tematem moich ostatnich zajęć z kosmetyki pielęgnacyjnej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję bardzo za komentarz. :* Post bardzo przydatny, będę tu wpadać częściej. Obserwuję ! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo, ale to bardzo przydatna notka!
  Obserwuje :))

  OdpowiedzUsuń
 4. przyda się ☺

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajny post zamierzałam napisać podobny ale nie będę Cię dublować.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. bardzo fajny pomysł na posta! :D
  przyda się ;D
  obserwujemy?

  OdpowiedzUsuń
 7. pierwszy znaczek chyba najbardziej się przyda, nie miałam pojęcia, że oznacza coś takiego :)

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...