piątek, 30 listopada 2012

Substancje zawarte w kosmetykach- część II


Witam was moje drogie :)
Na dziś przygotowałam dla was kolejną część związaną ze składem kosmetyków.
Zapraszam do krótkiej lektury :)Zielonym kolorem oznaczyłam substancje, które nie są szkodliwe lub są neutralne dla naszej skóry i włosów.
Czerwonym kolorem zaznaczyłam substancje negatywnie działające na nasz organizm.


CETYL ALCOHOL

Nazwa chemiczna: Alkohol cetylowy


To niejonowa substancja powierzchniowo czynna, tzw. tłusty emolient. Umożliwia powstawanie emulsji, zwiększa lepkość kosmetyków. Stosowany na skórę w stanie czystym, może sprzyjać zatykaniu porów i powstawaniu zaskórników. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni (pośrednie działanie nawilżające), przez co kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza skórę i włosy.

Bezpieczeństwo

Alkohol cetylowy jest bardzo dobrze przebadaną substancją pod względem bezpieczeństwa. Jest to substancja neutralna dla naszej skóry i włosów. 
 

DIMETHICONE

Nazwa zwyczajowa: Polidimetylosiloksan
Inne nazwy: dimethyl silicone, PDMS (polymethylsiloxane)

Związek krzemu, polimer siloksanowy, tzw. suchy emolient, substancja pochodzenia petrochemicznego. Nie powoduje powstawania zaskórników, tworzy na powierzchni skóry film, który ogranicza ucieczkę wody z naskórka. Substancja kondycjonująca włosy: poprawia rozczesywanie na mokro i na sucho, zapobiega splątywaniu, wygładza włosy, wykazuje działanie antystatyczne- zapobiega elektryzowaniu się włosów. Ułatwia rozprowadzanie, daje efekt wygładzenia. Jest to substancja przeciwpienna, czyli gasi pianę w preparatach do mycia.

Bezpieczeństwo

Polidimetylosiloksan jest substancją transparentną, która nie wykazuje działania toksycznego. Ponadto z powodu dużych cząsteczek nie penetruje w głąb skóry.


GLYCOL DISTEARTE

Nazwa zwyczajowa: Distearynian glikolu etylenowegoTo niejonowa substancja powierzchniowo czynna, umiarkowanie lipofilowa, nierozpuszczalna w wodzie. Jest wrażliwa na zmiany pH - w niskim pH jest stabilna, w wysokim ulega rozpadowi (hydrolizie). Umożliwia powstawanie emulsji (powstaje przez wymieszanie fazy wodnej z fazą olejową). Substancja pianotwórcza, stabilizująca i poprawiająca jakość oraz konsystencję piany w mieszaninie z anionowymi substancjami powierzchniowo czynnymi. Jest substancją zmętniającą - nadaje perłowy kolor kosmetykom Odporna na twardą wodę, zawierającą głównie jony wapnia i magnezu. Jest to tzw. tłusty emolient. Jeśli jest stosowany na skórę w stanie czystym, może sprzyjać powstawaniu zaskórników. Tworzy na powierzchni skóry i włosów warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z ich powierzchni (pośrednie działanie nawilżające), przez co je zmiękcza i wygładza. Substancja stosowana jako renatłuszczająca w preparatach myjących. Proces mycia powoduje usunięcie m.in. substancji tłuszczowych, dlatego stosuje się substancje renatłuszczające, które odbudowują barierę lipidową.


Serdecznie zapraszam was na organizowany przeze mnie konkurs-rozdanie :)
Miłego dnia gwiazdy :)

Zdjęcia pochodzą z grafiki Google

5 komentarzy:

 1. Bardzo mi się podoba ten cykl tekstów i pomysł na zrobienie takiej bazy informacji o tych składnikach!

  OdpowiedzUsuń
 2. Faktycznie, to bardzo dobry pomysł, można dokładniej czytać etykiety na produktach, które czasem przerażają niestety.

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo lubię takie zestawienia w jednym miejscu, i po polsku
  ps. tak robię sobie porządek wśród komentujących/obserwujących na moim blogu i widzę, że często wchodzisz na niego i komentujesz, ale nie dodałaś mnie do obserwowanych, chyba ze coś mi się pokićkało?

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba za mało uwagi zwracam na skład kosmetyków

  OdpowiedzUsuń
 5. O matko, na prawde trzeba o tym pomyśleć, bo to nie są żarty
  pozdrawiam:*
  Ola

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...