sobota, 16 marca 2013

Substancje zawarte w kosmetykach- część VI


Hej :)
Na dziś przygotowałam dla was kolejną część dotyczącą składników kosmetycznych.
Mam nadzieję, że przyjemnie będzie się wam ją czytało :)


Zielonym kolorem oznaczyłam substancje, które nie są szkodliwe lub są neutralne dla naszej skóry i włosów.
Czerwonym kolorem zaznaczyłam substancje negatywnie działające na nasz organizm.

 
LINALOOL
Nazwa chemiczna: 3,7-dimetylo- 1,6-oktadien-3-ol
Nazwa zwyczajowa: Linalol
Inne nazwy: linalyl alcohol, linaloyl oxide, p-linalool, allo-ocimenol lub 2,6-dimethyl-2,7-octadien-6-ol. 
 


Nienasycony alkohol alifatyczny z grupy terpenów. Składnik kompozycji zapachowych. Wytwarzany jest przez ponad 200 gatunków roślin, głównie z rodzin Lamiaceae, Lauraceae, Rutaceae, przez brzozę i niektóre gatunki grzybów. Najczęściej otrzymuje się go z olejków eterycznych lub syntetycznie. Występuje on zwłaszcza w olejku pomarańczowym, cytrynowym, różanym, bergamotowym. Tworzy ciesz imitującą zapach konwalii (ma intensywny zapach). Działa uspokajająco.
W kosmetykach linalol funkcjonuje jako środek zapachowy. Ma szerokie zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym.
Znajduje się na liście potencjalnych alergenów. Ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej można zminimalizować nie dopuszczając do utlenienia kosmetyku – zamykając szczelnie opakowanie po każdym użyciu.
METHYLISOTHIAZOLINONE

Nazwa chemiczna: 2-metylo-2H-izotiazol-3-on
Nazwa zwyczajowa: Metyloizotiazolinon
Inne nazwy: MIBK, Methyl isobutyl ketone


Jest to substancja konserwująca uniemożliwiająca rozwój i przetrwanie mikroorganizmów w czasie przechowywania produktu. Chroni kosmetyk przed nadkażeniem bakteryjnym, które możemy wprowadzić przy codziennym użytkowaniu produktu np. nabierając krem palcem. Stosowany m.in. w szamponach, płynach oraz mydłach w płynie.
Jest rozpuszczalna w wodzie, stabilna chemicznie. Rozpadowi ulega w temperaturze powyżej 155 stC. Głównie stosowana w produktach kosmetycznych pozostających na skórze.
Składnik dozwolony do stosowania w kosmetykach w ograniczonym stężeniu. Jego dopuszczalne maksymalne stężenie w gotowym produkcie to 0,01%. W tym stężeniu jest bezpieczna dla zdrowia ludzi.
Metyloizotiazolinon może być przyczyną alergii i kontaktowego zapalenia skóry. Tylko w niewielkim stopniu penetruje przez barierę skórną. 
 
MENTHA VIRIDIS (SPEARMINT) EXTRACT


czyli nie co innego jak ekstrakt z liści Mięty Zielonej, czyli organiczny olejek eteryczny z Zielonej Mięty. Pomaga on w leczeniu pryszczy, ropni, mdłości, zapobiega wymiotom i bólom głowy. W kosmetyce stosowany głównie w celu nadania produktom walorów zapachowych, w tym przypadku zapachu miętowego. Zapach mięty zielonej jest słodszy i delikatniejszy niż zapach mięty pieprzowej. Ekstrakt ten stosowany jest również jako substancja odświeżająca, stymulująca, chłodząca, ściągająca i łagodnie witalizująca.
Ekstrakt z Mięty Zielonej jest bogatym źródłem substancji przeciwutleniających, działających jako inhibitor wolnych rodników i chroniący przed stresem. Stosowany również w kosmetykach o działaniu przeciwstarzeniowym oraz gumach do żucia.
W internecie znajdziemy strony, na których można zakupić taki właśnie olejek za około 35zł za 5ml, więc jak widać nie jest to tania substancja.Mam nadzieję, że post was zaciekawił ;) Zachęcam do przeczytania innych części ;)

część I           LINK
część II          LINK
część III         LINK
część IV         LINK
część V          LINK

2 komentarze:

  1. Od pewnego czasi z ciekawością wczytuję sie w Twoje posty nt. składu kosmetyków, bardzo przydatne.

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...